Přeskočit na hlavní obsah

4enScrap - Promotion of Brittany

 Hello there!

This week there is a promotion of beautiful Brittany (and more summer) sets at 4enScrap. Don´t miss it, these are super beauties and, as the DT shows, also super versatile. 

Here is what you can now get at better price ;) To get to the products at the 4enScrap online shop, just click on the product you choose.When I bought these sets two years ago, I didn´t really plan on using them for cardmaking. I always knew I wanted to use them to scrap our vacations. Thus, even though I haven´t been to Brittany yet, it was clear from the beginning that my project promoting the Brittany set would be scrapbooky.

So here is my page from our last year´s visit to Corfu - see, you don´t have to travell to Brittany to make use of it! ;)

As I have mentioned before, I usually document our vacations in traveller´s notebooks. That is why I went for this format. I used photos from our little cruise around the west coast of the island and the stamp of the boat was just perfect for my project.


So was blue printed paper PI 121. To enhance the boat theme, I added a die cut of rudder and anchor form this set and a ticket form the Travel leisure set.


To make Brittany stamp set look a bit Greek, I picked the little grahic vane stamp and repeated it in a line. I chose Memento Toffe Crunch ink to match kraft die cuts.


You can also get coordinating dies to die cut the cute seagulls (and the boat) wich I used to embellish the edge of the page. 


And this is it. Hope you guys take advantage of this great promotion offer and make some beautiful projects with it.

As this is my last project as a Creative Guest in 4enScrap design team, I want to thank you to have read my blog. I really apprecaite all your kind words that you have left in my articles.

It was so much fun, adventure, but most of all honor to create for this wonderful brand with its fantastic Pink DT! Thank you and have a good time creating!

I definitelly will with the new up-coming 4enScrap fall collection! ;)

XOXO

Jana

Komentáře

 1. Bravo, Java !... C'est absolument magnifique !!!

  OdpovědětVymazat
 2. Oh my... that’s such a wonderful layout Jana!
  I so love the simplicity and the graphic scheme you used.
  I hope that one day you will go and visit my sweet home country! ��
  FYI: that you named «grahic vane» is actually a triskell (a Brittany and celtic sign)
  Hugs, xxxx

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Oh, Estelle, thank you very much! You have actually read the article, I am so gracious for that!
   Thank you for the new knowledge (feel like an ignorant a little) - I thought it would be something typical for Brittany, but didn´t have a clue about triskels. Now I know, thanks to you :)
   And oh yes, travelling to France is one of my dreams ... have only visited Paris so far (and LOOOOVED it), but I am sure there are hundereds of other gorgeous places in France!
   XOXO

   Vymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Učebnice 4. ročník I.

 Ahoj, omlouvám se, že jsem dlouho mlčela, život zrychlil a už to tolik nestíhám. Chci si sem ale uložit nové obaly na učebnice pro příští rok. Syn už bude ve 4. ročníku a trochu jsem se obávala, že mi řekne, že už je nechce, ale zatím jsem se bála zbytečně. Však ono to přijde! Ale mezitím mi snad doroste dcera. Fakt by mi to chybělo.  Loňské učebnice pod plastovými obaly vydržely bez problémů. Takže nemám strach, že ta práce vyjde vniveč během týdne. A i kdyby, i tak mě to bavilo. Tyhle učebnice bych jako holka byla ráda měla takto obalené a tak si vlastně plním své sny.  Dnes  první várka - Angličtina a Vlastivěda (hodí se barevně, jiný důvod tato kombinace nemá ;) ). Ten klobouček tam musel být! Když Vlastivěda, tak vlastenecké barvy. A krásný folklorní vzor z nedávné Renke kolekce Floral Folk Art. Já ji miluji a moc doufám, že ještě budu mít čas vrátit se k ní! Veškerý použitá materiál je z e-shopu Alexandry Renke a kdyby jste po něčem toužili, stačí prokliknout obrázek, propojila

4enScrap Preview of the Summer 2020 collection Day 1

Hello! Are you ready for a journey? Then let us begin with the Traditionally, 4enScrap came up with wonderful material, so let us enjoy the first day of preview together. The great thing about this collection - besides its beauty and comlexity - is the fact, that a lot of material comes also in English version. Great news! Yay! For Day 1 I created 3 cards. The first one features fabulous Wild flowers stamp set with coordinating dies. The outline of the poppies is heatembossed with white embossing powder and coloured by watercolors. I used a phrase from the stamp set Enjoy  as sentiment and completed the bouquet by new Feuilles d´Eté  and some previous branches. Dots and beads are never a bad idea! For next card I used a beautiful stamp of a village from the Campagne set and again sentiments from Wild flowers and Enjoy sets. I chose not to color the stamp this time. Partialy because I am not so good in coloring but primarily because I think this way I let

Učebnice 4. ročník III.

 Ahoj, dnes tady mám poslední dávku inspirace z kategorie Učebnice.  Pro obě učebnice je společné použití starších papírů, které jsem sladila s novějšími šablonami. Do citronů jsem se zamilovala a protože jsem je zatím nestihla dostatečně využít, byla jsem ráda, že je umístím alespoň sem.  Matematika je můj i Ríšův nejmilejší předmět. Proto to srdíčko. Jinak jsem si s tímto obalem hrála tak, abych z dostupného materiálu vykouzlila matematickou tematiku. Matematici v naší rodině byli spokojeni. ;) Některé z použitých materiálů momentálně v eshopu bohužel nenajdete, tak sem dávám alespoň ty, které jsou momentálně dostupné.  A to je úplný letošní konec učebnic. Blíží se září, čas narozenin, takže užitný scrap bude pokračovat jiným směrem ;) Hezký zbytek prázdnin všem! Jana