4. listopadu 2016

Krabičky na perníčky

Ahoj po malé pauze!

Byla tvořící, ale výstupy budou až časem ... ;-) Zatím jsem se alespoň pustila do návodu na krabičky na perníčky, na který se mně ptalo víc lidí. Snad Vás tedy potěším.


Kromě papíru a nůžek jsem použila pouze rýhovací podložku. Dají se, samozřejmě udělat i bez ní, ale s podložkou jsou krabičky pro celou třídu ve školce otázkou pár hodin ...

Návod jsem se snažila nafotit co nejpodrobněji. Omlouvám se za nepřirozené světlo, ale přes den se k podobnému focení momentálně nedostávám. Krabička je ve velikosti, kterou jsem zvolila podle perníčků, ale dá se samozřejmě upravit podle potřeb - omezením je pouze velikost papíru, který máte k dispozici.

Na spodní část krabičky potřebujeme čtverec velikost 12 x 12 cm, t.j. 4 3/4 x 4 3/4 palce (inch). Velikosti v inchích uvádím proto, že moje rýhovací podložka centimetry neumí. :-)


Pokračujeme rýhováním - aby byly boční stěny stejně vysoké, dělám to tak, že narýhuji jednu rýhu, otočím o 90° a opět narýhuji ve stejné rýze. Zvolila jsem 3 1/2 palce (8,9 cm). Opakuji 4x. Spodní část krabičky je téměř hotova.


Potom papír otočíme a v uhlopříčkách ještě narýhujeme sklady v malých čtvercích:


Růžky odstřihneme:


A můžeme složit hotovou spodní část krabičky. V tomto případě nepoužívám na skládání knihařskou kost, je lepší, když se stěny krabičky trochu pootevírají - krabičku ani nikde nelepím. Je to taková má velmi zjednodušená verze pop-up boxu, kde se počítá s tím, že děti stejně zajímá především to, co je vevnitř. ;-)


Víčko je malinko sofistikovanější, ale také za pár minut hotové. Dělám ho větší než je spodní část, aby se pohodlně uzavíralo. To znamená, že základní čtverec spodní části je o několik milimetrů menší než základní čtverec víčka. V tomto konkrétním případě je rozdíl až 8 mm, ale stačí 3-4 mm. Pak se krabička uzavře těsně. Takto velký rozdíl vznikl tím, že se mi hodily rozměry na rýhovací podložce ... Vrchní díl nedělám tak hluboký jako spodní díl, takže jeho boční stěny musí být o kousek menší.
Zní to složitě, ale obrázky ukážou, že tomu tak není.

Použijeme papír 15 x 15 cm, t.j. 5 7/8 x 5 7/8 palce.


Rýhujeme 2 rýhy na každé straně čtverce. Tady jsem použila malý trik - papír jsem posouvala po podložce tak dlouho, dokud jsem našla polohu vhodnou pro rýhovaní tak, abych měla jednoznačný pevný bod, který se mi bude dobře odečítat (abych se v rychlosti nespletla) a abych rýhovala v takové vzdálenosti, jako potřebuji. (Koukám, jak se umím zamotat do vysvětlení. Lepší budou opět obrázky.)


Pokud budete dělat stejnou velikost, zarovnejte si pravý okraj k rýze v 8 palcích a rýhujte v rýze vyznačené tečkou, je to 6 3/8 palce (4,1 cm od druhého okraje pro ty, co budou měřit pravítkem v cm). Opět rýhujeme 4x s otáčením o 90°.


Tady jsem rýhy zvýraznila perem pro názornost.


Potom rýhujeme ještě jednou (7 1/4 palce - 1,2 cm od druhého okraje - vyznačeno šipkou):A takto vypadá polotovar víčka - po ustřižení přebytečných kousků:


Ještě malá vychytávka (zkušené krabičkářky prominou) - aby se víčko dobře skládalo, vyplatí se nastřihnout si kousky skládané dovnitř trochu víc do šířky, t.j. ustřihnout tenounký trojúhelník - tady v detailu:


Pak už jen skládáme. Tentokrát se vyplatí pomoct si při skládání knihařskou kostí.


A krabička je hotova ...


Velikost je tak akorát na krásné Perníčky od Luci. ;-) Neboli 5,8 x 5,8 mm (na dně). Ještě pro úplnost - krabičky jsem převázala obyčejným jutovým provázkem a zdobila výřezem lístků Lawn Fawn s nalepenými lesními zvířátky od Aladine. Teď už ale budou nejspíš aktuálnější studenější motivy ...


Děkuji, že jste se opět zastavili a pokud se do krabiček pustíte, dejte vědět, zda byl návod srozumitelný. :-)

Krásný večer!

Jana

2 komentáře:

  1. Hustyyyyyyy :) Chtěla bych být pětiletá a chodit s Ríšou do třídy. Máš to Jani naprosto spicove - a v tom množství kombinaci...úžas :). Jdu si koupit ryhovaci podložku a celofanovym sackum dávám jednou pro vždy sbohem :) Anicka

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ani, díky, a celofánové sáčky nevyhazuj! Ještě se budou hodit ... ;-)

      Vymazat